***Vítáme Vás na stránkách milovníků krásných dýmek a ušlechtilých tabáků

Tak tedy něco o nás...

29. srpna 2007 v 22:36 |  Stručně o APC UH

Zpočátku jsme byli čtyři - věděli jsme o sobě že máme v oblibě dýmky a začali jsme se příležitostně scházet, abychom si sdělovali své dojmy a "objevy" z obrovské nabídky, která k nám vtrhla po devadesátém roce. To, co jsme znali z málo dostupné literatury, či z letmých zájezdů do kapitalistické ciziny, jsme si teď mohli ohmatat, ochutnat a dokonce i koupit, omezováni pouze vlastní peněženkou. Z našich setkání vznikla záhy myšlenka, nejprve s přídechem recese, na založení dýmkařského klubu. Díky systematičnosti některých z nás se však brzo objevil návrh stanov a od konce roku 1991 existuje v Hradišti občanské sdružení Academic Pipe Club.
Členem klubu se nemůže stát žena, minimální věk při vstupu je 30 let a počet členů nesmí nikdy překročit dvacet. To jsou základní omezení, která naše stanovy obsahují. Jistě některé protidiskriminační bojovníky pobouří, nebude jim to však nic platné. Stejně jako nám není nic platno, když nám vadí, že vkusné a výtvarně zajímavé obaly tabáků jsou hyzděny velkoplošnými varovnými nálepkami.
I když jsme o sobě nedávali příliš vědět, postupně se klub dostával ve známost. Přispěly k tomu též aktivity pana Josefa Janouška v Portalu se schůzkami v jeho trafice nebo v dýmkou příjemně provoněné pracovně.
Hradišťské veřejnosti jsme se poprvé představili výstavou, či spíše výstavkou dýmek a dalších potřeb v klubovně Slováckého musea v roce 1993. Vznikla částečně ze sbírek musea, částečně z našich s přispěním prosečské firmy, tehdy ještě s.p. TOFA. (Ta dnes pro restitucích jako BPK s.r.o. bohužel hodně nesplnila očekávání veřejnosti.)
Postupně jsme teprve zjišťovali, kolik vlastně existuje podobných sdružení a jak jsou organizována. Tak se o nás dověděl i Pipe Club České republiky. Praktickým důsledkem pak bylo, že nás v roce 1998 pověřil uspořádáním 6. mistrovství ČR v pomalém kouření dýmky. 6. června jsme okupovali Grand hotel s takřka 80 účastníky, kteří zápolili nejen s co nejdelším udržením malého žhavého uhlíčku v soutěžní dýmce, ale i s neskutečným vedrem, které tehdy zavládlo. Přesto jsme jako pořadatelé obstáli.
Po většinu času se však naše aktivita omezuje na vnitroklubovou činnost. Pravidelná každoměsíční sezení se odehrávají jako setkání lidí spřízněných svými zájmy a i když sdělení o nových poznatcích tabáků na trhu a o nových dýmkách jsou významná, nevede se debata jen o nich. Společný je nám zájem o kulturu a společenské dění obecně. Návrh na zákaz politických debat ze stanov sice vypadl, ale v zásadě jej dodržujeme.
Již před více lety - ročníky nečíslujeme a v archivu není nejlepší pořádek - se každoroční součástí klubového života stal cyklovýlet Fajkatour. Bylo tak možno spatřit členstvo APC v hlubokých hvozdech chřibských, v kopcích nad Napajedly, v dunách borových lesů na bzenecku, ale i na prámu mezi Spytihněví a Starým Městem.
Čas od času vyrážíme i dál do světa na dýmkařské soutěže. Rádi jezdíme na zámek do Třebíče na každoroční Třebíčské kouření, nebo do Olomouce na soutěže Hanáckého dýmkařského klubu. Tam se též v loňském roce stal králem dýmkařů náš Vladimír Beránek, když už rok před tím zvítězil v Mezinárodním mistrovství Slovenska.
Členská základna se rozšiřuje jen zvolna a nejvyšší dosažený počet členů byl 11. Bohužel je nutný ten minulý čas. V červenci 2005 nás tragicky opustil - paradoxně - náš nejmladší člen, Ing. Tomáš Žert. Při svých četných aktivitách podnikatelských a sportovních si nacházel čas na naše schůzky; vždy jsme se těšili na jeho příběhy z cest. Byl uznáván nejen v našem klubu za znalce tabáků a vkusných dýmek. Vzpomínáme na něho jako na prima kamaráda a jako připomínku jeho památky jsme se rozhodli do programu Klání zemí Koruny české v pomalém kouření dýmky zařadit Cenu Tomáše Žerta jako soutěž družstev.
Letos (2007) je totiž APC opět pořadatelem celostátní soutěže. Spolu s Klubem kultury a Asociací dýmkařských klubů ČR očekáváme 21. dubna početné pole soutěžících tu i cizozemských. Určitě přijedou přátelé z Polska a Slovenska. Pokládáme si za čest a projev uznání našemu sdružení, že naši akci zařadila Rada města do programu oslav 750. výročí královského města a pan starosta poskytl svou záštitu.
Ladislav Šupka

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jak hodnotíte webové stránky APC UH

Výborné 70.5% (124)
Dobré 8.5% (15)
Nic moc 6.3% (11)
Špatné 14.8% (26)

Aktuální články

Reklama